Zrušia to Rádio_FM?


Tento Bekstejdž mal byť pôvodne o niečom úplne inom. Lenže v jednej takej novej, fresh a internetovej  politickej strane majú aj takú smiešnosť ako rezort kultúry a v ňom ministra Daniela Krajcera. Najnovšie uvažuje o zrušení Rádia FM.

Priznám sa, slovenské rádiá takmer vôbec nepočúvam – vrátane tohto. Lenže tu už vlastne nejde o nejaké konkrétne rádio, tu pomaly ide o zápas nad tým, čo budeme považovať za kvalitu a štandard. Ak vôbec niekto hrá u nás v éteri aspoň trochu počúvateľnú hudbu, je to práve Rádio FM. Stačí si len tak narýchlo prejsť niekoľkými ďalšími slovenskými rozhlasovými stanicami.

Celý tento príbeh má však podstatu inde. Slovenskú televíziu jej manažment priviedol na pokraj krachu. A keďže jej riaditeľ je prakticky neodvolateľný, treba to nejako vyriešiť. Spojiť napríklad STV s rozhlasom a pri tej príležitosti poškrtať všetky nezmysly. Problémom však je, že s nezmyslami v telke sa zvezú aj veci z rozhlasu. A tu niekde si Daniel Krajcer možno v duchu povedal: „Prečo nezrušiť rovno aj Rádio FM?“

Aj vám sa zdá nápad rušiť rádio, pretože poriadne nefunguje Slovenská televízia a treba niekde šetriť, ako absurdný? Vypnúť niečo, čo funguje, len preto, že nefunguje niečo iné, je asi ako prestať vyplácať dôchodky, pretože niektoré dávky na deti bývajú zneužívané. Zdá sa vám, že dôchodky a rodičovské príspevky spolu nesúvisia? No ale ako spolu súvisia rozpočty rozhlasu a televízie ešte pred ich spojením?

Keď pred časom strana SaS povedala, že jej kandidátom na post ministra kultúry bude bývalý televízny moderátor, všetci ľudia z branže sa chytali za hlavu. Akoby tento post priťahoval rôzne figúrky a karikatúry. Niektorí síce vraveli, že aspoň uprace vo verejnoprávnej televízii, no ostatní pochybovali o jeho schopnosti porozumieť výtvarnému umeniu, divadlu či baletu. Tobôž hudbe.

Skúsme však bez emócií. Predpokladáme totiž, že internet sa teraz zaplní rôznymi vyhláseniami a petíciami všetkých, ktorým pravé siahli na obľúbenú hračku. Lenže túto svätú vojnu za zachovanie „toho jediného správneho rádiá“ – ako sa určite kdesi dozviete – si minister odštartoval sám.

Úlohou štátu skutočne nemusí byť podporovať kvalitu alebo nejaké menšinové žánre. Dokonca nemusí takéto veci podporovať vôbec a nechať všetko na relatívne spravodlivú ruku trhu. Ak sa však vyberieme po tejto ceste, mali by sme byť konzistentní. A prinajmenej povedať, prečo máme podporovať detičky hrajúce futbal, mamičky kočíkujúce bábätká a dôchodcov pred Vianocami. Prečo by sa mal štát starať, platiť si národné divadlo či športové reprezentácie a bdieť nad kvalitou potravín.  Jednoducho povedať si, načo štát vôbec máme.

Lenže predstava, že by sa nejaký minister na Slovensku rozhodol zrušiť podporu matiek či futbalu, je fantazmagóriou. Každý druhý grobian na ministerstve kultúry má však pocit, že spoločnosť nepotrebuje básničky, alternatívnu hudbu alebo dokumentárne filmy.

Ak ale uznáme, že štát má do trhu nejakým spôsobom zasahovať a trebárs aj podporovať veci, prečo zrušiť práve Rádio FM? Ak ho počúva málo ľudí, prečo nezrušiť ešte smutno-smiešnejší Devín? Ak stojí veľa peňazí, prečo neškrtnúť celú Slovenskú televíziu? Ak nepodporuje kvalitné umenie, prečo podporovať Romboid alebo Maticu slovenskú? Veď predsa skladateľ nemusí byť sto rokov mŕtvy, aby hrali jeho dobrú muziku.

Rozumiem, že minister kultúry chce šetriť. Za snahu urobiť niečo s STV mu tlieskam. Dokonca ani fungovanie rozhlasu a telky pod jednou strechou nemusí byť zlý nápad, ako napokon ukazuje množstvo príkladov zo zahraničia. Lenže začať rušením Rádia FM je asi ten najhorší krok, aký Krajcer mohol v tomto rezorte urobiť.

Predpokladáme, že tento nezmysel napokon neprejde. Pretože len tak odhadom sa voličská základňa SaS s poslucháčskou Rádia FM dosť prekrýva. A nikto nechce nahnevaných mladých ľudí v uliciach. Kým odborári zvyknú len otravovať svojimi transparentmi, študentom občas zvykne prepnúť. Francúzi by vedeli rozprávať.

Horšie však možno bude, že po tomto nápade už Daniela Krajcera nikto z kultúrnej obce nezoberie vážne. Dopadne ako dnes už nebohý František Tóth. Aj keby prišiel s nejakým dobrým nápadom, kultúrna obec sa proti nemu postaví – už z princípu. A slovenská kultúra ďalší štvorročný pat nepotrebuje.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.