Infinite Livez, vlastným menom Vinnie Tiefilz, je multitalent. Okrem produkcie hudby študuje výtvarné umenie, príležitostne kreslí komixy alebo dizajnuje počítačové hry. Kúsok seba svojho času vložil aj do ďalšieho zo štyroch elemtov hip-hipou, do graffiti (spoločne s Draxom a Andym Seizom). Zúčastnil sa FKO raw freestyle kempu. Miluje André Bretona (neverím, žeby nejaký hip-hoper čítal aj poéziu – a dokonca klasický surrealizmus?). Plánuje líniu dámskeho spodného prádla pre Barryho Convexa. Proste multitalent narodený kdesi v Spojenom Kráľovstve (presnejšie v Bethnal Green).
Toľko úvodná predstavovačka. Infinite Livez je jednoducho chlapík s obrovskou dávkou tvorivej fantázie, ktorú len tak čosi nevyčerpá. Na druhej strane sa to ale premieta aj do jeho hudby. Jeho trochu svojského poňatia hip-hopu. Je pravda, že hip-hop z Ostrovov je takpovediac zvláštny. Iné frázovanie, než na aké sme zvyknutí z amerických hitparád, záľuba v elektronike, v synťákoch a hutných basách. Britský hip-hop sa často potáca na tenkej hrane medzi klasickým „čistým“ rapom, breakbeatom a drum&bassom. Čo niekomu môže chutiť, inému naopak nie. Ja sa priznám, že osobne mám rád všelijaké experimentálne nahrávky, ktoré posúvajú hranice tohto miestami stagnujúceho žánru (a áno, nechutí mi ten akože „nu school“, ktorý sa vyznačuje minimalizmom v podkladoch). Tak či onak, Bush Meat nie je albumom pre každého. Niežeby bol nejako výrazne náročný, to nie, ale určite nečakajte prvoplánový kalkul. Toho sa nedočkáte.
Na albume Bush Meat si užijete všeličo. Infinite Livez nemá totiž problém vystreliť si sám zo seba, z britskej „scény“ (skladba UKKrap), zo svetového terorizmu, zo spoločnosti. Niektoré jeho skladby sú čistá fikcia, inšpirované práve komixovým „videním“ reality, napríklad The Adventures Of Lactating Man o tom, ako pokryť celé Spojené Kráľovstvo mliekom.
Čo mňa ale trochu na albume ruší, sú časté breaky v skladbách (čiže sú skôr určené na domáce počúvanie, neviem si dosť dobre predstaviť, ktorý DJ by čosi takéto zahral v klube), časté skity a podobne. Po technickej stránke nie je čo vytknúť. Pekný zvuk, všetko dokopy pracuje, proste pohodička. Nič neruší, a to je podstatné. Zvukový fetišizmus je totiž jedna vec a druhá je fakt, že priemerný poslucháč aj tak nerozpozná, či sa kopák stráca vo frekvencii basy. A určite nebude riešiť umiestnenie hajtky v priestore.
Ak by som mal napísať nejaké zhrnutie, sám za seba tento album fakt odporúčam. No som si vedomý, že toto asi nebude káva pre každého. Preto je hádam lepšie si niekde na internete vypočuť ukážky a podľa nich sa rozhodnúť. Nie každému sa totiž pri vnímaní tónov z reproduktorov chce aj rozmýšľať. Ak chcete hudbu, na ktorú by ste mohli ihneď tancovať, ktorá by vám urobila dobré meno medzi všetkými tými drsnými sídliskovými „akožerapermi“, potom Bush Meat naozaj nie. Ak ale chcete inteligentný (plný irónie a sarkazmu), vyspelý a hudobne vyzretý „hip-hop“, môžem tento album iba odporučiť. Ale riskujete, že náhodní hostia vo vašej domácnosti budú pri ňom nechápavo krútiť hlavou.
A to je možno známkou kvality.
Produkty labelu Ninja tune a Big Dada na Slovensku distribuuje spoločnosť Wegart
Tracklist k albumu Bush Meat (BigDada / Ninja Tune – 2004)
1. They R Comin feat. Barry Convex
2. Worcestershire Sauce
3. The Forest Spirit Sings The Bush Meat Song
4. The Adventures Of the Lactating Man
5. Claati Bros feat. Sir Ster
6. White Wee Wee
7. Brown Nosh feat. Bouncement Queen
8. Drilla Ape feat. Barry Convex
9. Routine Stop & Search
10. Coco Pilots feat. Defisis
11. Cock ‚n‘ Roll
12. Suckkrill feat. Miho
13. UKKrap
14. Tek Fi Joke feat. Shadowless
15. Spade Invaders feat. Alpha Prhyme
16. Pononee Girl
17. Propa Ill feat. Gandhi Warhol
18. Last Night
19. Nutta’s Chance