Mr. Scruff presents Keep it solid steel


Vydávať kvalitnú hudbu sa u nás neoplatí. Najmä, keď najpredávanejším CD na trhu je napríklad prvoplánový a naivný singel „Kým vieš snívať“ od už zľudovených „postavičiek“ kvázi realityshow Slovensko hľadá Superstar. Alebo ešte horšie, niečo také, ako vyprodukuje najnovšia zabávačská „hviezda“ z tej istej stajne, Jožko Skúter. Našťastie existujú vydavatelia a distribútori, ktorí napriek všetkému úplne nerezignovali a snažia sa priniesť aj na náš mediálny trh aspoň trochu sviežej a predovšetkým počúvateľnej muziky. Ich aktivitu by som nazval charitou. Ja viem, znie to trochu divne, ale ako inak nazvať distribúciu v podstate nepredateľných CDčiek? Ale ako to bolo? Národ ma takú hudbu, akú si zaslúži… Takže, čo z toho napokon vyplýva? Vlastne nič. Iba že v rukách práve držím „album“ (alebo skôr mixtape?) Mr. Scruff presents Keep it solid steel.

Mr. Scruff, podľa všetkého tak trochu legenda britskej klubovej scény, sa civilným menom volá Andy Carthy (traduje sa, že sám dokázal vypredať 1600 miestnu sálu lodnýnskeho Forumu). Je až neuveriteľné, že Keep it solid steel je vlastne jeho prvým predávaným mixtapeom (by ma zaujímalo, kto v slovenčine vymýšľal skloňovanie).

Ale k samotnému CD. Písať o technike mixu (a podobne) sa necítim ani náhodou oprávnený a zaoberať sa kvalitou jednotlivých songov sa mi v sete zdá tiež trochu scestné. Takže budem rozprávať o pocitoch, ktoré vo mne tento „album“ vyvoláva. V prvom, a isto nie v poslednom rade treba podotknúť, že Mr. Scruff namiešal naozaj príjemný setík. Nezvyklá je hádam jeho tematická roztrieštenosť (v tom dobrom), rozsah, ktorý pokrýva. Priznám sa, trochu mi tento set evokoval akúsi výpravu do histórie jednej (čiernej) odnože hudby. Podotýkam, zaujímavú exkurziu. Začneme pekne pomaličky, v kolísavom rytme škótskeho reggae, hlava sa kolíše na každú druhú dobu, z toho rovnými nohami skočíme do pasáže, ktorú by som nazval asi „klasický hip-hop“. Ten osobitý sound, keď ešte hip-hop nezakrýval, odkiaľ pochádza, silný vplyv funku, jazzu, pomalých soulových a bluesových rifov. Plný emócií. Nezabudlo sa ani na obľúbenú (a nebojím sa povedať i kultovú) skladbu od The Arsonists (Flashback). Každý hádam pozná to „yes, yes, yo…“. Hneď na to Erykah Badu. Čo k tomu viac dodať. Páči sa.

Pokračujeme vo výlete ďalej, zase trochu „oldschool“ hip-hopu, niekedy pripomínajúceho Beastie Boys, nasleduje abstraktný hip-hop koketujúci s jazzom, až prejdeme k soulu (Sarah Winton – Tell me how). Medzi tým sa mierne hudobne vzdialime. Taktovku si do rúk totiž vezme nu-jazz a funk. Hudba štyroch elementov sa potom pripomenie takými menami, ako sú napríklad Lords of the Underground. Zabrúsime aj k „súčasnejšej“ produkcii (predstavte si pod týmto termínom, čo len chcete), silne ovplyvnenej elektronikou. Výrazné basové linky, podobne ako Roots Manuva, nám predstavia Border Crossing (Searching for Mr Manuva) a následne aj Tipper. Vraj sa tento štýl volá urban music. Tak sa teda nebudem hádať. Na škatuľkách koniec koncov nezáleží. Ako sa mix pomaly, no o to nezadržateľnejšie blíži ku svojmu koncu, prídu si na chuť aj priaznivci rozhádzanejších a neobvyklejších beatov. Rozbitie skladby, ktoré sa pohráva s hudobným žánrom zvaným nois, nám predvedie Prefuse 73, hneď po ňom (podľa môjho skromného názoru) úplne geniálna záležitosť od Little Miss Trinitron (CPU song). Analógové zvuky vás vrátia do doby, keď PC speaker bol jedinou zárukou zvuku a ZX Spectrum „konzola“ numero uno. Použiť eufemizmus (haha, teraz som zvedavý, koľko ľudí krúti nad týmto slovom hlavou), túto vec žeriem aj s chlpami. No a koniec? Na upokojenie trochu soulu, set sa ukľudní, akoby sa nadychoval a zakončí famóznou jazzovou improvizáciou, ktorú predvedú Pharaoh Sanders (You’ve Got To Have Freedom).

Tak a mali by sme to za sebou. Čo povedať záverom? Keby všetka hudba bola aspoň takáto. Niežeby bol tento set nejaký nezabudnuteľný zážitok, dokonca si myslím, že ani nie je určený hocikomu. Tiež nie je čosi, čo si pustíte len tak. Vydržať pri ňom bezmála 74 minút môže byť celkom náročné. No poviem vám, ak potrebujete naozaj kvalitnú muziku k nejakej činnosti, ktorá vám bude „žblnkotať“ v pozadí a do ktorej sa miestami môžete aj započúvať, jednoducho ak potrebujete niečo, čo vás nebude rušiť, ale ani sa za to nebudete musieť hanbiť pred kolegami, spolužiakmi, priateľkami (nebodaj rodičmi), odporúčam práve toto Scruffovo CD.

Pretože kvalita sa cení. Aj keď je možno iba relatívna…

Tracklist k albumu Mr. Scruff presents Keep it solid steel (Ninja Tune – 2005)

1. Mungos HiFi – Ing
2. Big Youth – Waterhouse Rock
3. Eighth from the Egg – Black Milk
4. Just Ice – Going Way Back
5. Chocolate Milk – Time Machine
6. The Arsonists – Flashback
7. Erykah Badu – Back in the Day
8. UTD – Kung Fu
9. Ultramagnetic MCs – Ego Trippin
10. Papa Austin with the Great Peso – Wrong Girls to Play With (dub)
11. Sarah Winton – Tell Me How
12. Demon Boyz – Recognition
13. Dred Scott – Check the Vibe
14. Mark Rae vs. Deadbeats – Funky for You
15. Madkap – Dopest Verse
16. 2day & 2moro – Disney on Acid
17. Cappo – Learn to be Strong (acapella)
18. Peddlers – Impressions (pt.3)
19. Luis Enriquez – Carrefour
20. Spaghetti Head – Funky Axe
21. Connie Price & The Keystones – Highland Park
22. Stone Alliance – Sweetie Pie
23. Showbiz & AG – Bounce Ta This
24. Lords of the Underground – Check It
25. Microdisiacs – Deep Waters
26. Border Crossing – Searching For Mr. Manuva
27. Tipper – Pins & Needles
28. Prefuse 73 – Detchibe
29. Little Miss Trinitron – CPU Song
30. Soul 2 Soul – Fairplay
31. Pharoah Sanders -You Have Got To Have Freedom

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *