Gulos Potrok – Záhorácka strela


Vravieť, že v hip hope nefungujú rodinky, je tak trochu sebaklamaním. Sú. A sú aj rôzne špecifiká. V Bratislave máme radi napríklad dancehall a „párty šajs“. Trnava si ulieta za americkým juhom, a Záhorie, to má svoj Rap Sektor. A Gulosa, ktorý na svojom novom albume vypálil rybník nejednému domácemu rapperovi, ktorý uviazol v sieti svojich vlastných predstáv o progresivite.Priznám sa, že keď som svojho času písal o albume Rap Sektoru To najhorší jeden, a čo si tu budeme rozprávať, riadne ho utopil, asi som to trochu podcenil. Aby sme si rozumeli, ten album je hudobne naozaj otrasný, ale isté náznaky v rape a myšlienkach som vtedy akosi obišiel. No a teraz sa to zmenilo. Neznesiteľná produkcia sa zlepšila (i keď ten zvuk je často všeličo, len nie dokonalý) a ostal charakteristický raketový flow a výborné texty.

Práve texty sú dominantou tohto nosiča. Bez nich by Strela bola iba ak tak slepá. Takto nielenže vidí, ale vidí dosť ostro. Môže nás len tešiť, že tu máme konečne album, ktorý nielen rozpráva, ale i čosi vraví. Nič proti párty skladbám, ale občas je aj toho tanca príliš.

Najsilnejšou časťou je prvých päť skladieb. Dnes bohužiaľ znovu aktuálny Nazi song s vlastnou Gulosovou produkciou, Neskrotný a volný od „g“-ho, ale predovšetkým Otočit klúčkem a vejdi, ktorá patrí k najzaujímavejším skladbám tohtoročného domáceho hip hopu. Nemecký producent Keyza Soze s Gulosom na texte o rádoby živote; elektro, distorzné synťáky, clap, dominantná hajtka. Moderný zvuk, moderný flow a frázovanie – moderná skladba. Konečne.

Nasleduje slabšia časť album, ktorú ale napríklad spestrí Spinhandz alebo Gulos s jazzovou Nový domov. Zmena mesta, zmena života a preexponovaná pasáž kohosi, kto si vraví Poko (taký slabší odvar Molocha). Stále však nájdeme silné, často sociálne výpovede (s výnimkou takého menšieho no pravdivého „úletu“ s názvom Slepačí rap). Ktoré treba počuť i viackrát. Na druhej strane, takéto texty, v ktorých si Gulos neraz udrie i do domáceho rapu, a nie práve páčivé podklady, nebudú ľahkým trávením. Nerobme si ilúzie.

Nový Gulos ale každopádne je príjemným prekvapením. I keď hudobne nie vždy vyváženým (diplomaticky povedané) a z dvadsiatich položiek by takých dvanásť bohato stačilo. Všetko však vynahradí rap. Rýchle frázovanie, vtipné i vážne zvraty, inteligentné narábanie so slovami. Občas síce uletí nejaké to klišé – je to ale skôr výnimka potvrdzujúca pravidlo. Minule ma ktosi presviedčal, že hip hop je predsa o textoch. Veľmi s tým nesúhlasím, no ak si tiež myslíte, že hip hop, to je z osemdesiatich percent text, nemáte nad čím váhať. Navyše, na Záhoráckej Strele nájdete niekoľko slušných a pár vynikajúcich beatov.

Ako som už raz napísal: „Stačí sa vykašľať na pseudokomunitné pravidlá, prizvať si rôznych producentov, z ktorých prím drží nemecký Keyza Soze, primiešať guľometné frázovanie (tzv. spitting) také typické pre londýnsky grime a pozerať sa, ako výsledný produkt prijme hip-hopová subkultúra. Bohužiaľ, mnoho zo šmirgľovo tvrdých slovenských rapperov tento album nepochopí. Pretože je trochu inde ako zvyšok scény. A nielen rozpráva, ale i čosi vraví. Napriek niekoľkým zbytočným skladbám a nie vždy vyváženému zvuku a produkcii.“

Takže, už sme tu mali rock’n’roll aj rap’n’roll (nie , to naozaj nie je vynález PSH) a dnes prichádza krakenroll. Tak čo, ste aj vy dostatočne „neskrotní a volní“?

Tracklist k albumu Záhorcká strela (TM Rekorc – 2006)

1. Intro
2. Záhoracká strela
3. Nesktortný a volný
4. Otočiť klúčkem a vejdi
5. Nazi song
6. Oderki falš
8. Nejsem nic extra
9. Daj papír negdo vytáhne péro
10. Po stopách
11. Krankenroll
12. Intreblud Spino
13. Nový domov
14. Nejak tak
15. Milost
16. Cínoví vojaci
17. Slepačí rap
18. Raport
19. Bonus mašinéria
20. Outro

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *