Pucle – Nikdy nie je neskoro začať sa znova hrať


Hra puzzle tak, ako si ju nepamätáme z detstva. S motívmi slovenských ilustrátorov, ručne robenými drevenými rámami a puncom ekológie. Lenka a Barbora vytvorili staro-nový produkt Pucle, ktorý si budete chcieť nechať poskladaný ako kúsok umenia. Vďaka entuziazmu sa od prvotnej myšlienky dostali až k úspešnej realizácii a pokračujú ďalej.

Odkial pochádzate resp. kde žijete, odkiaľ sa poznáte?

Obe sme z Trenčína a poznáme sa ešte z čias, keď sme za pivo platili slovenskými korunami, a kedy spoločenské hry boli to posledné, na čo sme mysleli v piatok večer 🙂 Stretli sme sa cez Bašinho bývalého frajera ešte počas strednej školy a kamarátstvo nám vydržalo až doteraz. Medzičasom sme študovali, cestovali a sťahovali sa kade tade po Európe a dá sa povedať, že aj hľadali nejaký zmysel, ktorý chceme každá následovať. Ja (Lenka) som dokončila VŠVU a Baš marketing. Časom sme trošku podrástli a našťastie aj zmúdreli 🙂

Kedy prišla prvá myšlienka začať vyrábať Pucle?

Nápad Pucle vznikol v čase, keď sme sa obe nachádzali na životnej križovatke. V zhluku rodinných problémov, rozchodov a nerozhodnutí o živote a smerovaní, nám v určitom momente zasvietila žiarovka a dostali sme nápad. Bola to vlastne kombinácia vzájomnej synchronizácie a asi aj toho správneho momentu – toto všetko sa stalo v marci 2017 a prvé Pucle sme vypustili do sveta v Novembri 2017.

Kúpiť Pucle v ArtAttack Shope.

Chceli sme robiť niečo svoje, niečo dizajnové a super, kde budeme pánmi vlastného času no zároveň aj robiť niečo, v čom vidíme zmysel. A zapojiť do toho myšlienku umenia, pretože práve to je pre nás obe veľmi blízke. Bez rozmýšľania sme sa zhodli, že začneme vyrábať umelecké puzzle, lebo Lenka práve vtedy mala skladacie obdobie (čo bolo vlastne aj veľké šťastie pre vznik našej myšlienky). V prvom momente vznikla myšlienka puzzle, no Baši to nestačilo a začala špekulovať o tom, že by bola strašná škoda, keby takéto krásne puzzle museli putovať naspäť do krabice a neboli by brané ako umelecké diela, ktoré treba obdivovať.

A tak sme vymysleli celý koncept, balenie, aj rám za jednu cestu autom z Bratislavy do Trenčína 🙂 A veľmi prekvapujúco oproti iným nápadom, ktoré častokrát človeku prejdú cez rozum a potom ich iba schová do šuflíka sme sa my pustili do práce hneď na ďalší deň a začali tvoriť. Trvalo pol roka, kým sme dokončili prototypy rámu, hľadali dodávateľov, prvých umelcov, správnu fóliu, dizajnovali balenie, urobili web a vyprodukovali prvé kusy.

Pucle nie sú žiadna novinka ani retro, prakticky stále ich možno nájsť v každom bežnom obchoďáku v množstve rôznych dizajnov a rozmerov. Predpokladám, že vám na tejto ponuke niečo vadilo a preto ste sa rozhodli prísť s vlastnými puclami. V čom mali byť iné?

Lenka: Ja som si rada skladala puzzle už odmalička a vrátila som sa k nim počas písania diplomovky. Motívy v obchodoch sú veľmi často gýčové, majú preexponované farby, a hlavnými námetmi sú napríklad scenérie z prérie, alebo všetky rôzne druhy zvieracích aj ľudských mláďat. Mala som veľký problém si vybrať také, pri ktorých by som sa naozaj tešila na poskladaný obrázok. A to je škoda, lebo puzzle sú super vec a zaslúžia si lepšie motívy ako tie, ktoré na puzzle bežne vidíme v obchodoch. Namiesto gýču sme sa rozhodli osloviť súčasných ilustrátorov a umelcov.

Baša: Obe sme pociťovali, že puzzle sú formát, ktorý postráda trošku estetiky, aj keď je úplne stvorený na prezentáciu krásneho umenia. No tým, že sme si už všetci zvykli, že puzzle sú gýčové, nikomu nenapadlo, aby sa to snažil zmeniť a dať puzzle aj iný rozmer – tak ako mu dávame napríklad v podobe printov.

Sú Pucle to, čomu sa venujete naplno, alebo je to pre vás bočný projekt?

L: Pucle sa venujeme naozaj naplno a nedajú sa nazvať bočným projektom. Skôr sa stalo bočným projektom všetko ostatné, aspoň pre mňa 🙂 Ale stále máme pri Pucle ešte aj ďalšie projekty a pracovné okupácie.

B: Ja som počas celého roku popri Pucle aj pracovala a ešte stále pracujem na full time a mám aj ďalšie projekty, ktorým sa venujem. Musela som sa naučiť, ako si správne nastaviť čas, ako si určiť priority a zladiť všetko tak, aby netrpel náš projekt.

Ako si vyberáte ilustrátorov, s ktorými spolupracujete?

Umelcov si vyberáme podľa nášho osobného vkusu. Snažíme sa vyberať ľudí, ktorí majú rôzne vizuálne štýly a tvoria rôznymi technikami. Takto si postupne rozširujeme portfólio motívov, aby si naši skladači mohli vybrať, či už chcú náročné skladanie, niečo do detskej, prípadne darček pre šéfa alebo frajerku na udobrenie 🙂

Kúpiť Pucle v ArtAttack Shope.

Kde všade sa snažíte Pucle propagovať?

Fungujeme samozrejme na Facebooku a Instagrame, máme vlastný web puclepucle.com a stretnúť nás môžete aj na rôznych dizajnových marketoch. Pre nás je dôležité, aby skúsenosti s našimi Pucle boli to, čo funguje ako najlepší marketing a aby si ľudia po poskladaní Pucle povedali, že chcú kúpiť ďalšie. Či už pre seba alebo niekomu napríklad ako darček.

Čo sa deje pri skladaní Pucle v ľudskom mozgu? Sú Pucle iba pre deti?

Keď si skladáme, zapájame do práce obe mozgové hemisféry. Tá ľavá analyzuje jednotlivé kúsky, tvary a farebnosť, a tá pravá nám intuitívne pomáha vytvárať si v hlave celý hotový obraz. Tato hemisférová spolupráca je veľmi prospešná. Keď sa nám podarí spojiť dva kúsky, pocit zadosťučinenia a radosti vytvára v našom mozgu dopamín – a to je veľmi dobrá vec.

Dopamín je neurónový prenášač a hrá významnú úlohu v motorických funkciách mozgu a tiež pomáha regulovať emocionálne reakcie, ako radosť, stres a nervozitu. Tiež je dôležitým hráčom pri vytváraní energie pre fungovanie tela. Stimuluje srdce, reguluje tok informácií cez náš mozog, ovláda pohyb a umožňuje ľuďom prežívať pocity vášne a potešenia.

Ak ho máme nedostatok, môžeme sa cítiť depresívne, trpieť nespavosťou, či úplne bez energie. Ak nám dopamín chýba, spôsobuje to samé nepríjemnosti, ako neschopnosť zvládať stres, nesústredenosť a celkovú mrzutosť, nehovoriac o zvýšenej chuti na sladké a tiež na kofeín. Vďaka skladaniu puzzle a riešeniu hlavolamov si mozog precvičujeme a dopamín si prirodzene vytvárame. Zároveň zlepšujeme pamäť, schopnosť sústrediť sa a učeniaschopnosť – veľmi dôležité výhody pre malých aj veľkých.

Plus, skladanie funguje aj ako prevencia proti stareckým chorobám mozgu ako demencia a Alzheimerová choroba.

Rámy na mieru nie sú lacná záležitosť. Vy máte navyše úplne špecifický rám, ktorým si ľudia sami zarámujú poskladané Pucle úplne bez lepenia. Vášho „uja stolára“ často spomínate aj na sociálnych sieťach.

Rámik sme vymýšľali tak, aby sa Pucle nemuseli lepiť. Začali sme s úplne nestabilnými prototypmi a po konzultácii so skvelým stolárom pánom Kováčom sme sa prepracovali k súčasnej verzii. Potom sme si našli aj nášho „uja stolára“ Kočicu v Zlatníkoch, ktorý nám teraz rámiky vyrába. Sú z bukového masívu a veru, nie sú lacné. Sú tým najdrahším komponentom Pucle, tým, že sú na štyri časti a dajú sa vždy celé rozložiť, sú náročné na výrobu. Všetko musí presne sadnúť a dobrusujú sa ručne. Kvalita je pre nás dôležitá a sme šťastné, že ich výroba je ručná, slovenská a poctivá.

Spolu s Pucle ste obe nabeheli na cestu podnikania. Čo všetko ste sa na nej naučili? Boli ste v niektorých ohľadoch aj prekvapené ako veci fungujú?

L: Môj otec podnikal a moja teta podniká celý život, takže som odmalička vnímala aké rôzne prekážky sa neustále objavujú na tejto ceste. Napriek tomu je jasné, že nás stále milión vecí prekvapilo, hlavne ohľadne byrokracie a úplnych zbytočností.

Ako napríklad paušálne poplatky za odpad, ktorý my ako výrobca vôbec neprodukujeme a podobne. Tiež sme sa dlho pasovali s byrokraciou kvôli certifikátu CE, ktorý musia mať hračky a rôzne iné výrobky. Nie je nastavený limit, aj keď máte len desať kusov hračky, ale chcete ju distribuovať, nákladný certifikát je treba vybaviť. Zahŕňa rôzne bizarnosti, vrátane pyrotechnickej a rádioaktívnej skúšky 🙂

Naučili sme toho toľko, že sa to ani nedá sformulovať do kompaktnej odpovede – to by bolo na samostatný článok 🙂 Všetko od začiatku riešime my dve, akurát s papiermi a účtom nám pomáha moja mamina. Pucle s rámom majú na jeden výrobok až desať dodávateľov, každý komponent pochádza odinakiaľ. Naučili sme sa toho tak veľa, od jednania s dodávateľskými firmami, hľadanie cieľovej skupiny, produkcie výrobku, dovozu, time-managementu a v neposlednom rade sme sa toho naučili veľa aj jedna o druhej, o našich schopnostiach.

Museli sme sa prispôsobiť situáciám, vystúpiť z komfortnej zóny a robiť aj veci, ktoré nie sú number one v našom skills repertoári. Napríklad ja stále pracujem na tom, prekonať svoj stres zo šoférovania na dlhé vzdialenosti, k čomu by som sa možno za iných okolností nemala potrebu donútiť.

S výrobou každého produktu vzniká aj nechcený odpad. Snažíte sa nejakým spôsobom myslieť aj ekologicky?

B: Už keď sme Pucle začali vymýšľať, išli sme do toho s tým, že chceme pracovať tak, aby nevznikal zbytočný odpad. Obe sa snažíme žiť aspoň z časti bez zbytočných odpadov a súčasne premyslenie výroby dokáže podniku ušetriť aj nejaké peniaze. Začalo to úplne nenápadne, prepočítavaním látky z ktorej šijeme vrecúška tak, aby nebol ani kúsok odpadu, až sme nadviazali na to, že sme začali používať všetko, čo nám ako odpad vzniklo pri výrobe na niečo iné. Kúsky nálepok, ktoré nám ostávajú po tlači využívame na označovanie správnej strany fólie alebo aj zatváranie obálky so zatváracími komponentmi.

Najväčším spúšťacím mechanizmom bolo, keď sme začali Pucle posielať poštou a potrebovali sme ich baliť do ochrannej fólie, aby sa naša práca neponičila. Jednak sme zistili, aké sú bublinkové fólie strašne drahé a taktiež ako sa zbytočne využívajú iba jeden krát a idú do koša. Z tohto dôvodu som vymyslela facebookovú skupinu – Zodpovedné podnikanie, prostredníctvom ktorej som začala zháňať napríklad tieto bublinkové fólie od niekoho, pre koho sú odpadom. Takto sa dajú ušetriť aj peniaze, aj príroda.

Aký iný presah sa snažíte komunikovať výrobou Pucle?

Pucle v sebe nesú veľa. Hlavnou vecou sú samotní umelci a ich tvorba. Ďalej je pre nás dôležitá mozgová yoga, ktorú poskytujú puzzle a aktívna meditácia, ktorá s tým ide ruka v ruke 🙂 Všetky tieto pozitívne veci majú veľký vplyv pre mozog. Vďaka Pucle sme sa tiež začali ešte viac zaoberať aj ekológiou, minimalizovaním odpadu a recykláciou.
No a čo je asi najdôležitejšie – chceme dokázať, že nikdy nie je neskoro začať sa znova hrať a že puzzle nie sú len pre deti, ale úplne pre každého.

Ďalšie méty pre Pucle a pre vás?

Teraz sa veľmi tešíme všetkým novým collabom, ktoré rozbiehame s predajňami – keďže sme si nakoniec v pote tváre vyriešili ten CE certifikát 🙂 Už máme veľa plánov na budúci rok, určite by sme radi pridali do portfólia umelcov aj z iných krajín a zároveň ísť s Pucle za hranice Slovenska a takýmto spôsobom slovenské umenie reprezentovať.
A hlavne si chceme zachovať tú energiu, lásku a úctu jedna k druhej s akou pracujeme. Pucle sú dream job a tešíme sa z toho každý deň. Máme veľké šťastie na ľudí, sami na seba, a že máme dobré hlavy a kopu entuziazmu 🙂

Zaujímajú vás puzzle?

V tomto článku sa dozviete ako skladačka vznikla a ako vyzerajú najväčšie puzzle na svete.

Ďakujem za rozhovor! Želám vám ešte veľa krásnych puclí 🙂

Pucle si môžete obzrieť a bližšie spoznať na výstave Grafix: grafiky a ilustrácie na produktoch

Kúpiť Pucle v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.