Výstava Umenie z Cvernovky #2


UPDATE článku: Pozri fotky z podujatia Umenie z Cvernovky #2

Umenie z Cvernovky je pojem, ktorý zahŕňa jednak tvorbu z ateliérov umelcov sídliacich v novej Cvernovke, a jednak umelcov spriaznených s komunitou či už svojou tvorbou, alebo pôsobením v starej Cvernovke.

V druhom vydaní tejto výstavy (ako dopadlo 1 vydanie pozri tu) vám predstavíme päticu vizuálnych umelcov, ktorý sa neboja špiny od farieb a prachu z dielne, aby zhmotnili svoje videnie sveta. Predajná pop-up výstava ich diel sa uskutoční iba v dátumoch 3.- 5.11. 2017 v priestoroch vstupnej haly a Artattack Shop&Room

Výstava Umenie z Cvernovky #2

3.-5.11.2017

Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava (budova bývalej SPŠCH)

3.11. piatok
17:00-22:00 otvorenie výstavy
18:00-19:00 diskusia s vystavujúcimi
19:00-21:00 zahrá Petijee

4.11. sobota
14:00-20:00 pokračovanie výstavy
15:00-17:00 kaligrafický workshop

5.11. nedeľa
14:00–20:00 pokračovanie výstavy

Všetky infošky a detaily sleduj na FB evente Umenie z Cvernovky #2.

Zoznámte sa s našou päticou umelcov

Zostava druhej výstavy bude opäť o silných indivíduách, najmä čo sa týka tvorby. Nachádzajú sa v nej maliarky Hula a Mariana LujMarí Palugová, kaligrafista Tomáš Gažovič vystupujúci pod značkou SKC, výtvarník Vilém Duha a značka Pangea Boards, ktorú odprezentuje Milan Stanco. Prví traja vám ukážu obrazy, plátna a grafiky, keďže všetci najmä maľujú. Vilém a Milan predvedú zčasti aj produkty, keďže obaja spracovávajú drevo až do výslednej úžitkovej podoby vrátane navrhovania dizajnu.

Hula a LujMarí – trošku extravagacie nezaškodí


Hula
Hulina tvorba je na prvý pohľad nezameniteľná, no vyvíja sa. Na výstave vám predstaví obrazy z dvoch rozličných sérií resp. štýlov maľby, v ktorých aktuálne funguje. V jednej línii sú to abstraktné maľby, ktoré sú inšpirované prevažne rôznymi fantazijnými „floating islands / vznášajúcimi sa ostrovmi“, kde prevláda modrá a tyrkysová farba s občasnými neónovými detailami. Často pripomínajú nadýchané oblaky a pre Hulu predstavujú uvoľnené výplody jej fantázie.

V druhej línii uvidíte zväčša čiernobiele figurálne alebo portrétové maľby, ktoré sa ešte jemne dotýkajú jej tvorby spred niekoľkých rokov. Inšpiračnými zdrojmi sú tu rôzne flashové momentky, opisy banálnych situácií a symboly, typické pre súčasné vyprázdnené, často hedonizmom ovládané prostredie.
 


LujMarí
Mariana Lujza alebo skrátene „LujMarí“ sa už od mala venuje výtvarnému umeniu v škole aj popri nej. Dnes študentka magisterského stupňa štúdia na VŠVU na Katedre reštaurovania umeleckých diel na papieri a fotografie. Maľuje v štýle neo-kubizmu, v ktorom sa našla a zaujala aj zberateľov.

V maľbe sa už dlhšie obdobie venuje kráse, krivkám a energii ľudského tela. Nesnaží sa štylisticky priblížiť realite, ale snaží sa ju vnímať viacerými uhlami pohľadov a z viacerých významových prekladov. Na obrazoch sa preto môžu paralelne prelínať dva svety tak blízke a pritom tak vzdialené – mužský a ženský.

Jej obrazy sú viac nahé než oblečené a pochádzajú z minisérií prepojených určitým znakovo-symbolickým charakterom. Či už farebnou trichotómiou alebo spontánnymi momentami ako napríklad náhla inšpirácia filmovým štúdiom. Výstava je zároveň malá zbierka prierezom Marianinej tvorby a nahliadnutia do každého z jej zákutí a plošne je nazvaná podľa jednej z minisérií Cubistic Ladies.


 

SKC Tomáš Gažovič – kaligrafické obrazy a workshop

Tomáš Gažovič
Pod značkou SKC sa Tomáš Gažovič zaoberá prevažne kaligrafiou, jeho štýl je zrodený z grafitti. Maľuje plátna, steny, reklamné predmety a najnovšie sa venuje aj tetovaniu. Tomáš je samouk a výstava bude tak trochu prierezom jeho doterajšej tvorby.

Od starších prác až po novšie, na ktorých si dáva záležať na kompozícii. Na plátnach stále pracuje s tým najväčším rešpektom. Špeciálne na túto výstavu si pripraví 3D inštaláciu v rozmeroch 3×3 metre so sadrokartónu, kde budete môcť vlastnými nohami doslova vstúpiť do sveta kaligrafie .

Tomáš bude v sobotu viešt kaligrafický workshop, teda ak vás táto technika tiež uchvátila, príďte si napísať vlastnú vizitku či len tak si vyskúšať „umenie krasopisu“.

 

Pangea Boards a Vilém Duha – práca s drevom a dizajn v jednom


Pangea Boards
Ak existuje niečo ako skejťák od narodenia, Milan Stanco je presne ten prípad. Keď však práve nejazdil na skejte, skladal doma papierové modely a kreslil. Keďže nezniesol mať s niekým rovnakú dosku, vytváral si na tých svojich vždy originálne dizajny sprejom cez šablónu či vyrezávaním do gripu. Sprej bol zároveň cestou ku grafitti so všetkým, čo k tomu patrí.

Popri tom prešiel z umeleckej školy na štúdium produktového dizajnu, kde sa vzdelával v umeleckej tvorbe a najmä spoznal pravidlá línií a tvarov. Založenie vlastnej značky Pangea Boards bolo vyvrcholením tejto cesty. Vychádzajú z nej orginálne produkty vo veľmi limitovaných edíciách. Ručne maľované skejty Milan vyrába a navrhuje od počiatočnej práce s drevom až po konečný dizajn. Na výstave uvidíte 15 originálnych kúskov.
Doplní ich asi desiatka printov a grafík.

Pomocou grafiky sa snaží ukázať svoj nesúhlas s dobou a aktuálnymi situáciami na svete. Cieľom je ukázať ľudom a upozorniť ich na to pomocou humoru a provokácie. Všetci sme z jednej zeme, na jednej palube, z jedného prakontinentu, ktorý sa rozdelil na časti a ľudia to zobrali príliš vážne.

 
Vilém Duha
Vilém Duha je výtvarník, ktorý spracováva svet do digitálnej podoby pomocou skenu, aby ho následne prostredníctvom CNC frézy premenil na členité drevené reliéfy. Tie potom ručne brúsi až do najmenších detailov.

Jeho tvorbu určite ovplyvnila aj práca s digitálnymi médiami, najmä filmom a animáciou, ktorým sa venuje. Nadobudnuté skúsenosti tak mohol zhmotniť do tvorby reliéfov. Nájdete v nich odtlačky Vilémových vlastných životných situácií, ktorými práve prechádza.

Jeho práca sa skrýva aj pod značkou Roste design, ktorá vyrába kreatívny modulárny nábytok, fungujúci ako stavebnica pre dospelých a bol predstavený na Czech Design Weeku.

 

Začíname diskusiou Čerstvé ovocie_live vol.10


Otvorenie vernisáže sme sa rozhodli spestriť diskusiou s vystavujúcimi. Ide o to, aby si mohli sami uviesť svoje diela a porozprávať o procese ich tvorby. Z vystavujúcich to bude Hula, LujMarí a Tomáš Gažovič. Moderátorka Elégia (LocalArts) sa s nimi okrem toho pobaví o práci a vplyve prostredia na ich tvorbu. 

Sledujte udalosť na FB Umenie z Cvernovky #2

Ďakujeme našim partnerom, ktorí podujatie podporili: Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia Cvernovka, Rádio_FM, Čerstvé ovocie, n.o., Interez.skCitylife.sk.

Partnerom živej kultúry z Novej Cvernovky je Nadácia VÚB.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.