Update článku: Pozri ako dopadla výstava Grafix – grafiky a tradičné tlačové techniky, fotky z výstavy.
Pozývame vás na prvú zo série výstav GRAFIX, ktoré sme si pre vás pripravili počas novembra 2018.
Podtitul tejto výstavy je tradičné tlačové techniky a zoznámite sa na nej s umeleckými subjektami, ktoré pri tvorbe používajú znovuoživené technológie tlače, ktoré sú však vo výsledku unikátne.
Naše pozvanie na výstavu prijali značky Pressink, Risomat, Saturejka a grafický dizajnér Martin Malina.
Spája ich voľba tradičných techník tlače – letterpress, risograf a linorez. V procese tlače vznikajú určité nezrovnalosti, a tým unikátne výtlačky. Okrem výsledného produktu – grafického printu, nahliadnete aj do samotného procesu tvorby. Časť grafík bude predajná, z výstavy si teda budete môcť odniesť nejakú originálnu grafiku.
KDE:
Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava
KEDY:
9.11. 2018 – 18:00 – 21:00 otvorenie podujatia, výstava výtvarných diel umelcov
10. – 11.11. 2018 sobota + nedeľa – 13:00 – 19:00 pokračovanie výstav
V sobotu 10.11.2018 od 14:00 – 17:00 – kreatívne workshopy:
* workshop s Risomatom – obmedzená kapacita, je potrebné sa vopred prihlásiť
* linorytový workshop s Martinom Malinom a Saturejkou
Sledujte aj Facebook event
Štúdio Pressink – súčasný dizajn a letterpresová tlač ako pred 100 rokmi
Letterpressové štúdio Pressink je majiteľom majestátneho stroja, tzv. “Araba”, ktorého vyrobili Briti začiatkom 20. storočia v roku 1920. Okrem stroja u nich nájdete aj kabinet plný písma, ktoré sa k nim dostalo z celej Európy a pár skvostov majú aj zo Slovenska. Na ich dielňu sú právom hrdí. Momentálne sa ateliér snaží pretlačiť najstaršiu tlačiarenskú techniku letterpress, ktorú na Slovensku poznáme pod pojmom kníhtlač. Okrem toho v štúdiu rozvíjajú grafický dizajn, keďže tlačiarenské remeslo, dizajn a písmo idú ruka v ruke.
Na výstave Grafix budete mať možnosť vidieť tlačené experimentálne typografické formy pod názvom “Random letterforms”, okienko s pôvodným tlačiarenským príslušenstvom, Berlínskych medveďov, ako aj originálne drevenné štočky. K dispozícií bude aj malý tlačiarensky stroj Adana, na ktorom si budete môcť vyskúšať toto remeslo sami.
Risomat – chyba dotvára dielo
značka Risomat sa do povedomia dostala vďaka projektu Čierne diery, ktoré mapujú technické pamiatky – najmä tie zanedbané – na našom území. Risograf je mechanický stroj, ktorý tlačí s nepresnosťami a jemnou „špinou“. Risografiky spoznáte podľa priamych farieb, ktoré sa môžu kombinovať prekrývaním, čím vznikajú nové odtiene. Je ekologický – farby sú zo sójového oleja, vody a pigmentu, matrica podkladov je laserom vypalovaná na papier z banánových šupiek.
Na výstave si budete môcť kúpiť úplne novú grafiku od Juliany Chomovej, ktorá pre Čierne diery nailustrovala budovu sušiarne v Hanušovciach nad Topľou. INFO <grafiku sa žiaľ kvôli dočasnej poruche stroja nestihlo vytlačiť, teda na výstave ešte nebude k dispozícii>
Pokiaľ si chcete dať vytlačiť vlastný obrázok cez risograf, odporúčame vám prísť v sobotu o 14:00 na workshop.
Saturejka – slovné hračky a komixová autorská kniha
Saturejkine slovné hračky je názov projektu, pod ktorým pracuje Majka Sládečková. Vizualizuje vtipné slovné hračky do ilustrácií, ktoré tlačí na linoryte. Jej dvojfarebné grafiky fungujú aj ako forma streetartu, náhodne ich totiž inštaluje v uliciach Bratislavy. Jej cieľom je priblížiť grafickú tvorbu širokej verejnosti a vytrhnúť ľudí z mestského stereotypu. Grafiky boli tento rok zaradené aj do online aukcie Soga.
Druhý projekt, ktorý vám priblíži osobnejšiu stránku autorky, je séria grafík a autorská kniha „Zasa ty?“. Každý v ňom však môže zároveň sledovať svoj vlastný príbeh na základe vlastných skúseností. Hlavnou témou je uzmierenie s minulosťou.
Martin Malina – grécka mytológia a abeceda v linoryte
pôsobí v Ateliéri Perinbaba v Novej Cvernovke. Je grafický dizajnér a ilustrátor, ktorý sa venuje okrem počítačovej grafike aj tradičným grafickým technikám – drevorytu a linorytu. Rád však experimentuje s materiálom a v jeho portfóliu možeme vidieť aj sololit.
Jeho práce sa z časti zameriavajú na grécku mytológiu, kde hľadá prepojenie s moderným človekom a tak prelína vlastnosti dávných mytologických postáv s rozpoložením moderného človeka.
V inom spektre jeho portfólia sa zameriava na výrazový dojem diela a na prírodné vlastnosti, pri ktorých si pozorovateľ sám urobí dojem z daného diela. Zaujímavým prvkom bude Abeceda zjedla deda – 24 písmen abecedy, každé v inom prevedení, znázornené vo forme odtlačku + originál linorytu.
Pridajte sa do Facebook udalosti a neuniknú vám novinky, ktoré pripravujeme.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Ďakujeme partnerom Rádio_FM a Čerstvé ovocie