Zadarmo a hneď. Dobré, keď to nič nestojí, je to svieže a urobené okamžite. A ešte lepšie, ak prichystané pre číre nadšenie. Koho by zaujímal biznis, keď ten dobrý pocit nikdy nikto nezaplatí. A ak sa ti nepáči, vždy sa nájde dosť zapálených blbcov.
Je akousi všeobecnou zvláštnosťou slovenskej kultúry, že každý si ju predstavuje ako voľnočasové hobby. Že ak to robíš s radosťou, tak by si to mal automaticky robiť aj zadarmo – inak asi prídeš o tú bezprostrednú úprimnosť. Lenže jedna vec je chcieť a druhá vedieť. Je preto logické, že tí, čo vedia, si nechajú za svoje poznatky aj zaplatiť.
Inak celkom zábavná predstava: príďte do mliekárne a šéfovi finančného úseku povedzte, že keďže vo firme majú radi kravy, tak hádam nebudú za mlieko pýtať peniaze. No keď dôjde na koncerty, honoráre, produkciu či nahrávanie, akoby sme sa ocitli v inom svete.
Možno je to znovu nekončiaca sa debata o profesionalite, o ktorej by práve v hiphope mnohí vedeli rozprávať. Len je trochu prekvapujúce zistiť, že nielenže každý (na vašej ulici, v Bratislave, na Slovensku, v strednej Európe,…) si myslí, že je kompetentný vyjadrovať sa ku kultúre, no zároveň predpokladá, že ak už teda má počúvať rozumy, bude to zdarma. A v akcii mu zato ešte urobia šestnásť fotiek, dodajú popisky a kontext.
Jedna vec je takéto veci robiť v malom a pre kamarátov či za protislužbu – teda barter. Druhá však, keď rovnaké podmienky od vás požadujú ľudia, s ktorými sa stretávate trikrát do roka kdesi pri barovom pulte. Ale možno je chybou pokrytectvo celej tejto kultúrnej scény, keď sa skoro každý tvári ako najlepší priateľ: aj keby ste ho poznali len ako autora nudných spamových tlačových správ, pričom ani len netušíte, ako sa dotyčný dostal k vášmu e-mailu.
A možno je problém ešte niekde inde. Profesionálni fotografi tomu napríklad hovoria „kurvenie trhu“. Teda že jestvuje aj tretia skupina, a to takí, ktorí vedia aj chcú. Majú svoju šikovnú a primerane zaplatenú prácu niekde v inej sfére, zároveň však aj neodškriepiteľný talent na dobrý záber. A stačí im, že svoju fotku niekde uvidia publikovanú – aj keď bez peňažnej protihodnoty. Práve pre takýchto ľudí potom azda jestvuje iná skupina, ktorá si myslí, že kvalitu môže dostávať aj zadarmo. Vo všeobecnosti.
Sám som zvedavý čo nastane, až niektorí ľudia, ktorých baví chovať kravy, začnú zadarmo rozdávať mlieko – lebo im to robí radosť.. Slovenský mliekarenský zväz ani supermarkety asi veľmi potešené nebudú. Ale ostatní vlastne môžu ostať spokojní: bude to zadarmo a hneď.
Na záver odporúčame debutový album Mayer Hawthorne – A Strange Arrangement. Dostať sa k nemu nie je úplne jednoduché, ale kto si počká ten sa dočká… pekný deň.