Náckovia sú v slovenskom rape


Tento text som pôvodne nechcel napísať. Myslel som si, že všetko podstatné na tému rasizmus, fašizmus a neonacizmus v slovenskom hiphope som povedal už pred rokom (klikni). No keďže Lumir konečne vytiahol hlavu z piesku a urobil anketu (klikni), do ktorej však nepozval nikoho (s výnimkou seba) z domácich rapových médií, nedá mi to.

Ľudia z Hip-hop.sk, 90bpm či Artattacku majú totiž na vývoj a podobu našej scénu rádovo väčší vplyv ako polovica z oslovených rapperov či producentov. Nasledujúci text tak vyjadruje môj osobný názor, ale rád budem veriť, že ľudia v Arttacku ho zdieľajú.

Je smiešne, že debata sa zvrhla na diskusiu, či v slovenskom rape nejaký (neo)nacizmus či rasizmus je. Samozrejme existuje, no jeho podoba je od deväťdesiatych rokoch podstatne sofistikovanejšia. Vyholené hlavy a jednoznačné tetovania dnes nosia už len najprimitívnejšie hovadá – podobné ako tie, ktoré nás pred viac ako desaťročím naháňali po uliciach (rovnako ako Rómovia, starší bratia našich spolužiakov a nepodarení učitelia).

Títo tupí jedinci však v skutočnosti až takí nebezpeční nie sú. Oveľa väčším problémom sú všetky tie postnacistické hnutia a autonómny nacionalizmus, ktoré sa snažia infiltrovať medzi normálnych obyvateľov. Je to spôsob myslenia, povestné: „Ja nie som rasista, ale Cigánom sa nechce makať.“ Budem možno tvrdý, ale áno – toto je nacizmus. Presnejšie: podhubie, vďaka ktorému môže vôbec jestvovať.

Tyranské režimy ako fašizmus, nacizmus či komunizmus neboli zverstvom preto, že sa pár jednotlivcov utrhlo z reťaze. Boli hrozným miestom pre život preto, že väčšina spoločnosti mlčala, pozerala sa inde a tvrdila, že je to vlastne fajn či sa jej to netýka. A toto dnes robí množstvo ľudí – starších aj mladších – na slovenskej rapovej scéne.

Celé to začína malými krokmi. Nemyslím si, že napríklad Vladis je zlý človek. Nemyslím si ani, že je hlúpy. No pravdepodobne si neuvedomil, čo v skladbe Trápi ma zo svojho sóla vlastne urobil. On a jemu podobní otvorili pandoru: začne to pár bezvýznamnými a trošku politicky nekorektnými vyjadreniami.

Pokračuje poskakovaním blbečkov z posilňovní v klipe s handrami, z ktorých zisk ide priamo na podporu neonacistický skupín. A skončí náckom, ktorý bude rapovať o bielej sile – bez ohľadu na fakt, že keby sa jeho „biela sila“ v minulosti naozaj dostala k moci, dnes by polovica jeho slovanskej rodiny skončila v plyne a druhá bola internovaná kdesi na Sibíri.

Milí priatelia, nepreháňam a nie je to ani súdenie človeka podľa obalu. Tu totiž nejde o to, či si niekto oblečie modrú alebo zelenú mikinu – toto je obal. Obsahom je však fakt, že tieto značky priamo náckov podporujú. A oni zase tieto značky.

Bohužiaľ mám pocit, že história nás nič nenaučila. Tínedžerom to odpustiť dokážem, nedá sa to však odpustiť dvadsiatnikom či tridsiatnikom. Je dobré, že sa debata o náckoch v slovenskom hiphope existuje. Každý, kto tento problém nevidí alebo ho dokonca za problém nepovažuje, je ako pštros. A vďaka pštrosom tu bol Tisov režim (ktorý dal v plyne zavraždiť 70-tisíc vlastných občanov) a štyridsať rokov komunistov. Ďakujem, viac nie.

Slovenské zákony našťastie hovoria jasne. Paragraf 423 Trestného zákona vraví, že „kto verejne hanobí niektorý národ, jeho jazyk, niektorú rasu alebo etnickú skupinu, jednotlivca alebo skupinu osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu, pre ich náboženské vyznanie alebo preto, že sú bez vyznania, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až tri roky. Odňatím slobody na dva až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin najmenej s dvoma osobami, v spojení s cudzou mocou alebo cudzím činiteľom, ako verejný činiteľ, za krízovej situácie, alebo z osobitného motívu.“

Paragrafy 421 a 422 dodávajú, že „kto podporuje alebo propaguje skupinu osôb alebo hnutie, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov. Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin verejne, ako člen extrémistickej skupiny, závažnejším spôsobom konania alebo za krízovej situácie.

Kto verejne, najmä používaním zástav, odznakov, rovnošiat alebo hesiel, prejavuje sympatie k skupine alebo hnutiam, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smerujú k potláčaniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky. Rovnako sa potrestá, kto pri čine používa pozmenené zástavy, odznaky, rovnošaty alebo heslá, ktoré vyvolávajú zdanie pravých.“

Už len tieto zákony dodržiavať.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.