Skejtová kultúra má svoje miesto v histórii nášho územia nielen ako športová disciplína či mestská kultúra. Za povšimnutie stojí aj výroba a produktový dizajn skejtov. Môže za to aj Milan Stanco, ktorý obe tieto činnosti vykrýva pod značkou Pangea Boards.
Ahoj Milan, povedz niečo o sebe, odkiaľ si a ako si sa dostal ku skejtu?
Narodil som sa na severnom pobreží Slovenska v Žiline, kde to všetko začalo. Ako prckovia sme si vyrábali vlastné káry, na ktorých sme jazdili kopce a chodníky. V mojich siedmich rokoch som od rodičov dostal prvý skate. Pokazené káry ostali v pivnici a po našich zadkoch sme bombili na skatoch.
Neskôr, keď moje telo už nebolo menšie ako doska, prišli prvé techniky ako na prkne stáť a nerozbiť si pri tom hubu. Prišlo prvé zoznamovanie sa so staršími skejťákmi, prvé triky a prvé polámané dosky. Popri blbnutiu vonku som doma skladal papierové modely, kreslil hlúposti a počúval prvé rapy. Za krátku chvíľu som bol v skate kultúre až po uši.
Prečo si začal vytvárať skate dosky s vlastnými motívmi?
Nikdy ma nebavilo kupovať si veci, ktoré mohol mať hocikto iný. Keď som zbadal, že niekto má rovnakú dosku ako ja, dosť ma to štvalo. Nechcel som mať rovnaké veci ako ostatní a tak som orezávatkom vyrezával šablóny, ktoré som sprejom nastriekal na spodok dosky.
Neskôr som začal robiť prvé pokusy s ručne vyrezávaným gripom. Od ostatných som prijal veľký obdiv za moje originálne diela. Keďže k blank doskám som sa ako decko nevedel dostať, brúsil som pôvodné grafiky a nahrádzal ich vlastnými. Väčšinou rôzne abstraktné tvary nastriekané sprayom, ktorý mi prirástol k rukám.
Takže tvoje začiatky sa spájajú s pouličnou kultúrou graffiti?
Skúsenosti so sprayom mi otvorili novú cestu, keď kamoš Rudy došiel za mnou a na stenu nastriekal nejaký nápis. O pár dní sme už mali vlastnú grafiťácku crew. Možnosť niekoľko násobne väčšieho formátu oproti skate doske ma uchvátila.
Mrdanie chrómu a čiernej, úteky pred fízlami a adrenalín sa mi stali drogou, na ktorej som bol závislý. Samozrejme bez opletačiek so zákonom sa to nezaobišlo a fatcapy som musel časom vymeniť za skinny capy a legálne steny.
Čo tvoje štúdium na vysokej škole a vznik brandu Pangea Boards?
Základná umelecká škola a prijatie na výšku – produktový design otočili môj umelecký smer naruby. Od ostrých písmen k čistým líniam a dizajnovým tvarom. Stále ma však hnevali pravidlá a smerovanie profesorov, ktorým som sa musel prispôsobovať. Potreboval som sa vyjadriť v iných sférach a to bola grafika a vlastné výrobky podľa vlastných pravidiel.
Prvé kroky viedli k vymysleniu vlastného brandu a loga, pod ktorým by som svoju tvorbu ukázal svetu. Netrvalo to krátko. Dal som dohromady všetky atribúty bez ktorých nedokážem tvoriť. Keď to bolo všetko v hlave, sledoval som Discovery kde bol dokument o našej matke zemi, v ktorom týpek povedal PANGEA.
Nutnosť tvoriť plynie z doby v ktorej žijeme. Doby plnej kontrastov, absurdity a gýču.
Prečo názov Pangea Boards?
Názov Pangea ako náš prakontinent, z ktorého je na svete všetko, čo je. Bolo to pre mňa ako osvietenie. Ostalo už len nakresliť logo, dať dohromady tím, vymyslieť marketing, web a všetko okolo toho a brand bol na svete. Riešime hlavne originálne produkty a ručne maľované skates. Každý kúsok z mojich rúk je originál a existuje len jeden.
Čo inšpirácia k tvorbe, odkiaľ ju čerpáš?
Moja inšpirácia, z ktorej tvorím je náš svet a všetko čo sa okolo nás deje. Nutnosť tvoriť plynie z doby v ktorej žijeme. Doby plnej kontrastov, absurdity a gýču. Vždy som bol tak trochu rebel a pomocou mojej grafiky sa snažím ukázať svoj nesúhlas s dobou a aktuálnymi situácimi vo svete.
Mojím cieľom je ukázať ľudom a upozorniť ich na to pomocou humoru a provokácie. Všetci sme z jednej zeme, na jednej palube, z jedného prakontinentu, ktorý sa rozdelil na časti a ľudia to zobrali príliš vážne 🙂
Vnímaš produkty aj cez nejaký koncept udržateľnosti resp. dlhotrvácnosti?
Čo sa týka našich produktov, snažíme sa o čo najlepšiu kvalitu a dlhodobú životnosť produktu. V rámci skejtov ide hlavne o spojenie funkčnosti a umenia. Všetky skejty ktoré dávame von sú čerstvé dosky na jazdenie s originálnou ručne maľovanou grafikou, ktorá sa nikdy neopakuje.
Aj keď robíme jednu grafiku viac krát, nikdy nie je rovnaká. Obmieňame podklad, farby alebo tvary grafiky. Kožené výrobky sú z koženého odpadu alebo odrezkov z kože, ktoré sa ďalej nevyužívajú. V blízkej budúcnosti plánujeme predstaviť novú kolekciu produktov z recyklovanej kože a to z materiálu, ktorý sme sami vyvinuli.
Vytváraš celý proces výroby v jednom ateliéri, alebo máš viacero pracovísk?
Všetky produkty vznikajú tam, kde práve som. Vačšina vzniká v našom laboratóriu, keď to tak môžem nazvať (ateliéri), ale veľa krát sa stáva, že skate maľujem v prírode, v aute, na akciách ako performance. Proste ručne namalovať skate alebo zošiť peňaženku môžeš kdekolvek, kde práve si.
Okrem našich autorských skejtov dávame možnosť prejaviť sa aj iným umelcom, ktorých považujeme za našu family. Tak, že dáme čistý skate konkrétnemu umelcovi a je už na ňom, kde realizuje svoj návrh.
Koho najviac sleduješ na poli dizajnu?
Sledujem všetko, čo sa deje okolo nás. Nedá sa povedať, že sledujeme konkrétne značky. Zameriavame sa na problémy dnešnej doby, ktoré sa snažíme vtipne a zrozumitelne vykresliť v naších grafikách. Áno sú značky, ktoré sa nám páčia, ale neznamenajú pre nás len inšpiráciu ale aj možnosť budúcej spolupráce. Niekedy si stačí len otvoriť pinterest a skrolovať a nápady a riešenia nám prúdia mozgom. Nejde o nejaké kopírovanie, ale skôr vymýšlanie nových produktov na základe existujúcich. Každému by som odporúčil prečítať si knihu Kradni ako umelec od Austina Kleona. Skrátka dobrý umelec nekopíruje, ale vytvára nové veci z existujúcich.
Všetko, čo na svete je, sa dá nejak vylepšiť či pozmeniť. Keď zbadám niečo, čo sa mi páči, uloží sa mi to v pamäti a nadväzuje to na ďaľšie nápady a veci, ktoré sa mi páčia. Takto vzniká kreatívny proces. Niekedy stačí byť pozorný a hladať nápady, ktoré sú všade okolo našich životov. Je dôležité vidieť veci inak, ako ich na prvý pohľad vidíme. Napríklad prechod pre chodcov alebo zebru nemusíme vnímať ako vodorovné značenie na vozovke ale ako zviera, z ktorého vznikol názov a hned máte originálnu grafiku v hlave, s ktorou môžete ďalej pracovať.
Může si dať u teba niekto vyrobiť dizajn na mieru?
Áno, je tu tá možnosť. Úprimne ide dosť o to, ako si porozumieme so zákazníkom. Ja a aj zákazník máme radosť, keď sa môže podielať na kreatívnom procese tvorby. Dosť často však nastáva situácia, že zákazník začne moc vymýšlať a má to skôr negatívny následok. To sa týka hlavne grafiky na skejty. V rámci produktov mám radšej, keď vymýšlame a realizujeme vlastné nápady a produkty, na ktorých si dáme natoľko záležať, že sa jednoducho ľuďom páčia.
Je u nás ale možnosť napríklad tvorby tašky na konkrétne veci, ktoré chce nosiť užívateľ so sebou. To znamená napríklad taška, kde je presne určený obsah, ktorý chce užívateľ nosiť pri sebe a na základe toho vytvoríme produkt. Dosť presný príklad je foto taška, do ktorej sa má zmestiť fotoaparát s dvoma objektívmi a príslušenstvom, no má sa tam namiesto fotoaparátu zmestiť 6 pív alebo 6 sprejov a skicár a dá sa k nej pripnúť bunda alebo mikina. Tento proces navrhovania mám veľmi rád pretože vyrábame produkt, tašku na presne určený obsah namiesto toho aby zákazník hľadal tašku, do ktorej dokáže zmestiť to, čo chce.
Galéria fotiek Pangea Boards
Aké iné produkty sú alebo budú spojené so značkou Pangea? Máš nejaký vysnívaný produkt, ktorý by si chcel uskutočniť?
Naša značka je zameraná hlavne na skateboarding. To však úzko obmedzuje našu cieľovú skupinu zákazníkov. Pangea Boards má byť základom o skateboardingu, ale vytvárame a aj ďalej chceme vytvárať nové produkty, ktoré si zaujmu aj človeka, ktorý nemá nič so skateboardingom. Robíme originálne skejty ale mimo toho vytvárame produkty ako šperky, peňaženky, tašky, či oblečenie a iné módne doplnky. Naša tvorba má byť hlavne o životnom štýle tak povediac zdravého a inteligentného človeka, ktorý má rád niečo iné ako sa dá bežne kúpiť v komerčných obchodoch. Špeciálna vec, ktorú pripravujeme je sériaproduktov zo spomínaného materiálu, ktorý sme vyvinuli práve my. Jedná sa o recyklovanú kožu z odpadového koženého materiálu. Nechcem prezrádzať veľa no určite je sa na čo ťešiť pretože takýto materiál ešte nikto nerobí a okrem toho má skutočne široké využitie. Chceme tento materiál vužiť na tvorbu produktov od tašiek, peňaženiek až po kryty na mobil či dizajnové predmety ako napríklad svietidlá.
Pangea Boards je značka, ktorá nebude zameraná len na skateboarding aj keď je jej základom. Plánujeme naše portfólio rozšíriť až napríklad na zakázkovo vyrábaný nábytok, interiérové doplnky či prerábky interiéru dodávok na kempovacie vozidlá. Pre mňa ako hlavného dizajnéra značky je najdôležitejšie samotné remeslo. Milujeme drevo, kožu, kov či textíliu. Jednoducho je pre nás pôžitok a láska pretvárať materiál na produkty, ktoré plnia svoju funkčnú a estetickú úlohu a uspokojujú náročné požiadavky užívateľa. Snažíme sa vytvárať dobrý dizajn a dobrý dizajn je pre nás svätý pojem, ktorý nás robí šťastnými.
Ďakujeme za rozhovor a za tvoj čas!
Sledujte Pangea Boards: Web, Instagram, Facebook
Fotky: Marian Hrnčiar a Welin