Petíciu o dekriminalizácii konope už podpísali stovky ľudí


Výzvu na expertnú debatu o dekriminalizácii konope vo forme petície podpísalo počas sobotného happeningu Million Marihuana March takmer 700 ľudí. “Ako prví podpísali anglickú verziu petície 11 francúzski občania, medzi nimi traja profesori parížskych univerzít a elitných škôl. Petíciu tiež podporili traja poslanci Národnej rady SR a traja ministri súčasnej vlády,” hovorí jeden z iniciátorov výzvy Daniel Hromada spolupracujúci s občianskym združením Dekriminalizácia.sk. Pod petíciu tak pribudli podpisy ministra hospodárstva Juraja Miškova, ministra obrany Ľubomíra Galka a ministra práce Jozefa Mihála i poslancov Martina Poliačika, Juraja Drobu a Petra Kalista.

Výzva vo forme petície, ktorá bola verejnosti predstavená prvýkrát v piatok, je adresovaná trom najvyšším ústavným činiteľom. Jej cieľom je dosiahnuť zostavenie 9-člennej multidisciplinárnej expertnej komisie, ktorá by najneskôr do 23. marca budúceho roku podala v pléne Národnej Rady SR jednoznačnú odpoveď na otázku “Čo je vhodnejšie pre budúcnosť Slovenska : Kriminalizácia alkoholu alebo dekriminalizácia konope ?”. Podpisy sa začali zbierať na sobotnom happeningu, plánuje sa aj získavanie podpory cez internet . “Chceme, aby táto diskusia nebola politická, ale expertná. Je absurdné, aby v treťom tisícročí o fakte či niekomu bude odobraná sloboda, alebo nie budú rozhodovať mýty a predsudky a nie odbornosť,” objasňuje Hromada.

Otvorenie odbornej diskusie o problematike a nutnosti dekriminalizácie konope na Slovensku bolo i zámerom tretieho ročníka podujatia Million Marihuana March, ktoré sa uskutočnilo v sobotu 7. mája na bratislavskom Námestí Slobody.Myšlienku prišlo priamo na námestie podporiť niekoľko stoviek ľudí. Cieľom podujatia bolo šírenie osvety, celospoločenskej diskusie a povedomia o prospešnosti konopy. Podujatie sa v Bratislave organizovalo prvý krát v roku 2003 a následne o rok neskôr. Aj Slovensko sa tak v tomto roku zapojilo do akcie Global Marihuana March – zhromaždenia na podporu dekriminalizácie konope, ktoré sa tento rok realizovalo vo vyše 300 mestách na svete.

Prieskum zverejnený vo Výročnej správe o stave drogovej problematiky na Slovensku v roku 2008 ukázal že, skúsenosti s konope má 26,4 percenta mladých od 15 do 26 rokov. Správa tiež odhalila významný nárast užívania marihuany medzi vysokoškolákmi. Asi 50 percent vysokoškolákov tak môže kvôli takejto skúsenosti opustiť školu nielen s diplomom, ale aj so zápisom v registre trestov, čo im môže zančne skomplikovať uplatnenie sa na pracovnom trhu. “Chceme, aby dôsledky iracionálnej legislatívy, ktorá prináša kriminalizáciu najmä mládeže a ľudí v produktívnom veku a patrí skôr do obdobia inkvizície ako do tretieho tisícročia, znášalo čo najmenej ľudí. Preto považujeme za nevyhnutné vytvoriť priestor pre odbornú diskusiu o dekriminalizácii konope, ku ktorému pristúpila napríklad Česká republika tak, aby nedochádzalo ku kriminalizácii konzumentov,“ uzatvára Hromada.

www.facebook.com/dekriminalizacia
www.dekriminalizacia.sk