Recenzia Vladimir 518 CD Gorila vs. Architekt
Nemám vo zvyku kupovať si (československé) hip-hopové albumy. Teda nie posledných pár rokov. Niežeby som si ich napaľoval (a z mp3 recenzie z princípu nepíšem), no originály sa ku mne nakoniec vždy nejako dostanú. Recenziu chce kde kto a toto je asi jediná výhoda (aj) internetového pisálka.
Vlastne, v poslednom čase som si kúpil len dva albumy: WWW a W518. To vlastne hovorí za všetko. Preto ma zarazila jedna vec, po vyjdení tohto albumu sa na niektorých viac alebo menej pofidérnych weboch začali objavovať recenzie, ktoré tento album strhávajú až pod čiernu zem.
Myslím, že tieto texty svedčia skôr o hudobnej vyspelosti a rozhľade ich autorov; no to by vyznievalo, že sa nad niekoho povyšujem. Nie, na názor aj tak nejestvuje patent. Ale znamená to prinajmenšom jedno: Vladimir urobil album, ktorý je tak ďaleko od zvyšku československej scény, že mnohí ho (bohužiaľ) nedokážu stráviť. Už som to raz napísal: „Gorila vs. architekt je niekde, kde zvyšok československého rapu bude tak o päť rokov. Najskôr.“
Tak to je s väčšinou Brožových projektov. Nemusíme ale rekapitulovať, väčšina vie, kto je Vladimir a aká minulosť za ním stojí. Tak či onak, zabudnite na ňu. Pretože Gorila (Vladimir je na tomto albume oveľa viac Gorila než Architekt, dokonalou architektúrou je skôr hudobná stránka nosiča) je absolútne moderná. Zaodievať do hudobných škatuliek ju nebudem, ale ak by aj áno, vyskočili by výrazy ako neurofolk, eurocrunk, nu disko alebo glitch hop. Osemdesiate v treťom tisícročí.
Mám jedinú výhradu: radšej počúvam bohatstvo Indyho textov, Vladimir je však niekde medzi ním a Orionom. Aby sme si rozumeli, Vladimir ani náhodou nie je povrchný idiot. Len sa nevidí v kroji intelektuálov. Lenže tento album je pre mňa v prvom rade o hudbe. A možno iba o hudbe. Dôkazom toho, že žánrové predsudky sa dajú prekračovať aj v našich končinách. Že sa tu dá, áno dá, urobiť moderný album, ktorý obstojí v európskej konkurencii. Amerika ma, úprimne povedané, nezaujíma.
V Gorile je všetko to, čo zrkadlí malosť domáceho hip-hopu, s nadhľadom prekročené. Je veľa albumov s koncepciou, málo však s takou, ktorá funguje. Takých, o ktorých s istotou viete povedať, že sú čímsi špecifické, že majú osobitý charakter. Znamená to, že sa líšia od celého množstva hudby, na ktorú hneď zajtra zabudnete. A mimochodom, keby som veril na generačné hymny, Semelkovská Děti prázdnoty by takou bola.
Gorila vs. Architekt je silný album, z ktorého cítiť, že W518 vie. Vie ako, kedy a pre koho, ostatné ho zaujímať nemusí. Keby si československé albumy z tohto tu zobrali príklad (vrátane tých niektorých výhrad, ako je napríklad Orionov stále prázdnejší a prázdnejší bľabot), nemusel by som sa kyslo uškŕňať zakaždým, keď príde niekto s novým rapovým nosičom.
Najvýstižnejšie to však napísal Sergei Macaroff pre Newmusic.cz. „Gorila vs. Architekt je deska tak chytrá, zábavná a elegantní, že být to holka, publikum by se o ní popralo. Problém je, že ona není. Popravdě řečeno jsem docela zvědavý, jak tuhle desku širší hiphopová veřejnost přijme.“ K tomu naozaj niet čo dodať.
Hádam táto povrchná dojmológia hovorí dostatočne jasne, že Gorila sa páči. Konečne mám tri body (Gorila, Neurobeat a Hádej kdo) a kreslím trojuholník s okom. Títo vidia, zvyšok naráža hlavou do steny.
Tracklist k CD Gorila vs. Architekt (Bigg Boss – 2008)
1. Intro
2. 518
3. Václavák feat. Kateřina Winterová
4. Pražský producenti jsou top
5. H.C.H.B. feat. Ivan Hoe
6. Gorila
7. Nenechám si vzít svuj klid feat. Orion
8. Kung-fu rap feat. X-Kmen
9. Děti prázdnoty feat. Lešek Semelka
10. Nemužu se zalíbit všem feat. Ivan Hoe
11. Smíchov – Újezd feat. Hugo Toxxx, Orion
12. Nespoutáš mně feat. Ridina Ahmedová
13. Santa Klaus feat. Bony a klid
14. Vítěz sebere všechno feat. James Cole, LA 4
15. Chci k ohni blíž
16. Boogie Down Praha