Bloackhead – Downtown Science


Toto nie je len tak nejaký hip-hop. Fanúšikovia Eminema, Wu Tang, Snoopa, 50 Centa a podobných mediálnych masáží nech radšej rovno prejdú na nejaký im bližší článok. Nový album od Blockheada nie je pre nich. Otázka však znie, komu je vlastne určený? A o to práve ide.

Fakt je, že dnes tu máme hip-hopový boom. Je úplne jedno čo si o ňom myslíte. Netreba však zabúdať, že práve masová obľúbenosť strednoprúdového poskakovania rapperov v hudobných televíziách ma za následok, že niektorí kreatívnejší jedinci si jedného pekného dňa povedali, že takto to teda ďalej nepôjde. A tak nejako vznikli odnože (niektoré viac, iné samozrejme menej hip-hopové) ako dubstep, grime alebo dnes u žurnalistov tak obľúbené označenie indie hip-hop.

Indie je vlastne najlepší možný nástroj na zaškatuľkovanie skladby. Nepripomína vám to nič iné – je to „indie“. Neviete ako nazvať pomalú a polámanú produkciu od Ninja Tune – „indie“. Neviete čo robí Blockhead. Tipnite si. Správne, indie. V minulosti sa takéto skladby zvykli označovať aj ako abstraktný hip-hop. Predstaviteľom boli napríklad Jake a Ollie z The Herbaliser. Hádam už máte lepšiu predstavu. Pomalý, inteligentný hip-hop, ktorý si vypožičiava z postupov jazzu, funku či blues, ktorý sa snaží uchopiť atmosféru mesta alebo vidieku a pretaviť ju na hudobný epos. Nie náhodné poskakovanie po pódiu, na „epos“. Takýto hip-hop (dá sa to ešte vôbec označovať za hip-hop?) má totiž oveľa bližšie ku klasickému hudobnému skladaniu, než k nejakým moderným pokusom o „trendy“ skladbu. Neznamená to však, že takáto produkcia rezignovala ma mašinky a elektriku. Len ju používa s citom a rozumom.

Navyše, pre fanúšikov „ready, steady, go“ hip-hopu mám ďalšie nepríjemné prekvapenie, na Blockheadovom Downtown Science sa nerapuje. Celý album je prísne inštrumentálny. Jedinými vokálovými pasážami sú „výpožičky“ z minulosti. Narážam tu na jeden fenomén. Pre tento album je charakteristický postup známy ako „creative digging“. Samozrejme, hip-hop bol vždy o samplovaní nejakých starých platní. Len dnes sa tomuto postupu už vymyslela aj akási nálepka. Tiež je faktom, že tento spôsob práce na istý čas ustúpil do úzadia. Hádam až s albumami Kanye Westa a najmä vďaka Late Registration zaznamenal opätovný rozmach. Mnohí producenti dali ruky preč od synťákov a vrátili sa späť k sampleru. Jedným z nich, pre nás našťastie, je aj Tony Simon alias Blockhead.

Patrí sa povedať, že Downtown Science je v prvom rade koncepčnou prechádzkou ulicami Manhattanu. Chvíľu je smutný, chvíľu veselý. Niekedy akoby sa opakoval, aby vás následne mohol prekvapiť nejakým zvratom. A tu si treba na rovinu povedať – pri počúvaní nového Tonyho albumu treba rozmýšľať. Ak si ho teda neplánujete púšťať ako pozadie k nejakej počítačovej hre. A to by bola škoda.

Samozrejme, určite sa dá tomuto albumu aj niečo vytknúť. Napríklad zvuk. Ale ktovie, v duchu lo-fi módy je možno i to zámerné. Pre mňa osobne je vždy zaujímavejšie počúvať špinavé bicie s nápadom, ako čistulinkú blbosť od piateho klonu The Strokes.

Navyše, album Downtown Science sa predáva spolu so skoro trojhodinovým DVD, na ktorom nájdete tri celoalbumové a šesť kratších videoklipov, ktoré sa stali výhercami súťaže vydavateľstva Ninja Tune k Blockheadovmu albumu Music By Cavelight. Čiže, takto sú pod jedným menom predávané vlastne albumy dva, Simonov debut dokonca s niekoľkými videami.

Tak či onak, „veda z centra“ je jedným náramne inteligentným zážitkom. Ak by som ale mal odpovedať na otázku z úvodu, komu je vlastne toto CD určené, odpovedal by som asi trochu alibisticky a vyhýbavo.

Je pre každého, kto má rad duchaplné skladby poskladané tak, aby tvorili jeden kompaktný celok. Každému, kto čaká od hip-hopu viac, než len dobrú diskotéku alebo rádoby pózy. Každému, kto vie, čo chce a nebojí sa za tým ísť. Aj keby to mala byť len zaujímavá hudba. Ešte čosi, s týmto albumom sa nemusíte báť, že vás váš známy zaoberajúci sa jazzom či klasickou hudbou vysmeje. A to teda vôbec nie je málo.

CD na recenziu dodal Wegart

Tracklist k albumu Downtown Science (Ninja Tune 2005)

1. Expiration Date
2. Roll Out The Red Carpet
3. Serenade
4. Cherry Picker
5. Crashing Down
6. Stop Motion Traffic
7. The Art Of Walking
8. Good Block Bad Block
9. Dough Nation
10. Quiet Storm
11. The First Snowfall
12. Long Walk Home

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *