Hokejové masky sú neoddeliteľnou súčasťou brankárskeho výstroja. Dnes si len ťažko môžeme predstaviť, že boli časy, kedy brankári čelili strelám bez akejkoľvek ochrany hlavy.
V súčasnosti je nosenie masky povinnosťou, no zároveň aj jedinečnou možnosťou prezentovať svoje názory.
Každý brankár v NHL ale aj na Slovensku má na svojej maske umelecké dielo. Zväčša sa jedná o maľbu airbrushom, ktorá je na masky najvhodnejšia.
Brankárska maska ako ochrana
Prvé brankárske masky mali veľmi ďaleko od súčasných masiek skrášlených airbrushom a navodzovali skôr hororovú atmosféru.
Priekopníkom v nosení brankárskej hokejovej masky sa stal v roku 1959 brankár Montreal Canadiens Jacques Plante. Už ho nebavilo neustále inkasovať vystrelené puky do odkrytej tváre.
1. novembra 1959 v zápase proti New York Rangers všetkých prekvapil novou pomôckou. Už predtým sa však objavilo viacero pokusov, tie však nemali dlhé trvanie. Airbrushom maľované brankárske masky sa stali populárnejšie v USA až začiatkom 70. rokov.
Príchod umeleckej brankárskej hokejovej masky
Prvým brankárom, ktorý začal skrášľovať svoje hracie masky bol Gerry Cheevers v roku 1970. Na svoju hokejovú masku si kreslil čiernou fixkou pomyselné stehy. Kreslil ich na miesta, kde bol počas sezóny zasiahnutý pukom, vďaka maske však vyšiel bez zranení. Na konci sezóny mal masku pokrytú množstvom „štychov“.
Postupom času začali brankári byť viac kreatívni. Prvá viac umelecká brankárska maska debutovala v roku 1974, kedy brankár Pittsburgh Penguins Jim Rutherford, prišiel zo svojou vlastnoručne pomaľovanou maskou v prachovo modrej farbe.
Od tohoto momentu umenie na brankárskych maskách vystrelilo na nové úrovne. Dizajny na prilbách sa začali vyvíjať od jednoduchších po komplikovanejšie. Dnes si však už brankári neskrášľujú svoje masky maľbou vlastnoručne. Umelecké diela pre nich vytvárajú talentovaný umelci. Tí dokážu obratne premeniť brankárovú fantáziu na realitu.
Ako sa prebieha proces maľby brankárskej masky?
Aj na Slovensku sú umelci, ktorí vedia namaľovať airbrushom brankársku masku. Brankár sa obráti na umelca, ktorému vysvetlí svoje nápady na maľbu. S umelcom sa môže poradiť o tom, aké sú možnosti a čo by bolo možné spraviť. Nie všetky nápady sa dajú na prilbu preniesť.
Po konzultácii vie umelec pripraviť návrhy maľby. Maľby na maskách vo všeobecnosti obsahujú rôzne prvky ako tímové farby, maskota a logá teamu, portréty alebo iniciály hráča alebo členov jeho rodiny. Akonáhle je celý koncept dohodnutý, airbrush umelec začne pracovať na brankárovej maske.
Hurá pre kreativitu
Motív maľby, ktorý si brankár zvolí na svoju masku, najčastejšie odzrkadľuje jeho charakter a osobný vkus. Pretože sa vyjadruje nielen ako športovec, ale aj ako jednotlivec. Samozrejme, možnosti maľby sú trochu obmedzené – nie všetko sa dá dať na masku. Existujú určité pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Tu vám prinášame zopár obrázkov pre vašu inšpiráciu.
Galéria: Umelecká maľba airbrushom na hokejovú prilbu – inšpirácie pre vás: