Už ste počuli o Graffiti blackbooku?
Blackbook je vlastne skicár grafity umelca. Do knihy-skicáru si umelec kreslí svoje nákresy alebo požiada iného writera, aby mu niečo nakreslil. V podstate sa jedná o osobnú zbierku tvarov a štýlov graffiti písma.
V minulosti som už kreslil sketche do blackbookov viacerých slovenský writerov. Po rokoch som bol opäť oslovený, aby som niečo nakreslil pre Majstra Bleska. Keď ma pamäť neklame, Blesk chcel odo mňa namaľovať sketch už v roku 2012. V tej dobe som sa k tomu nedostal, resp. priority boli inde ako kreslenie graffiti 🙂
Blackbook by som prirovnal k pamätníku. To bola svojho času knížočka, ktorú sme si ako deti požičiavali a kreslili do nej rôzne obrázky, na pamiatku. Blackbook je grafity pamätník.
Keď ma po rokoch Majster Blesk znova oslovil, nemal som inú možnosť ako súhlasiť 🙂
V článku vám ukážem, ako som Bleskovi nakreslil sketch. Vlastne dva sketche, jeden Blesk a jeden Keys. Pretože rád pracujem v dávkach. Kresliť súbežne dva obrázky je pre mňa jednoduchšie a rýchlejšie. V texte používam „odborné“ grafity výrazy. Ak nepoznáte výrazy, môžete si ich naštudovať v článku: Sprejerské výrazy: Čo to znamená keď sa povie TAG?
Aký postup používam pri kreslení sketchov?
Spôsobov, ako nakresliť skeč je samozrejme veľmi veľa. Fantázii sa nekladú hranice. Môj spôsob nemusí vyhovovať každému umelcovi. Inak povedané: každý umelec si musí nájsť svoj vlastný spôsob, ktorý mu pri kreslení najviac vyhovuje. Je to už pekná kopa rokov, čo som naposledy kreslil farebný skeč. Kreslenie už veľmi nemám v rukách, tak ako v minulosti, avšak s kreslením je to ako s jazdou na bicykli. Po rokoch sadneš na bicykel, šľapeš do pedálov a ideš 🙂
Začíname s kreslením graffiti sketchu
Ceruzkou si najprv načrtnem základný tvar písmenok. Náčrtok ceruzkou je dobrý z toho dôvodu, že sa môžem viac hrať s tvarom písma. Ak sa mi niečo nepozdáva, vygumujem to. Takto postupne vylepšujem základnú kresbu.
Keď mám hotový základný sketch ceruzkou, použijem na zvýraznenie tvaru písmenok tenkú čiernu fixku (fine liner). Bežne sa zvykne outline kresliť až neskôr, keď má skeč už vyfarbenú výplň písmenok. Ja ho kreslím na začiatku, pred vyfarbovaním. Tiež spolu s outlinom si nakreslím aj 3D rozmer písma.
Potom začnem farebnými fixkami vyfarbovať vnútro písma. Dokreslím aj zopár klasických graffiti efektíkov ako bublinky a podobne.
Do 3D-čka použijem červenú farbu ako doplnok.
Hrubšou čiernou fixkou potom vyfarbím zvyšok 3D-čka tak, aby som nezafarbil červenú plochu. Tenkou čiernou fixkou následne ešte raz zvýrazním obťah písma (outline) a „čiarky“ tenkou fixkou do 3D-čka.
Teraz to vyzerá, že je prvá fáza sketchovania hotová.
Druhá fáza pokračuje prípravou podkladu pre sketch. Zvolil som tento spôsob preto, lebo sa mi páči kombinovanie maľby fixkami so sprejovým podkladom. Hlavne však kvôli tomu, že namaľovať pozadie so sprejom je ďaleko rýchlejšie ako ho maľovať s fixkami.
Knihu som si musel samozrejme oblepiť papierovou páskou. Pretože robím dva skeče, stačí mi postriekať sprejom iba dve strany v knihe, nie celú knihu.
Druhá fázu sketchovania ukončím vystrihnutím nakreslených sketchov Blesk a Keys.
Finálna tretia fáza začína nalepením vystrihnutých sketchov na pripravený sprejový podklad do blackbooku. Toto je trošku komplikovaná robota, tým že má skeč po vystrihnutí tvar aký má, je zložitejšie naniesť lepidlo, lebo papier sa zvykne krútiť.
Keď sú skeče nalepené, dorobím ku ním ešte zopár detailov, ako druhý outline oranžovou farbou (second outline).
…a troška tieňov ceruzkou do 3D-čka a odleskov bielou farbou do písmenok.
Tiež nesmieme zabudnúť na pozadie (background) ku sketchu oranžovou farbou.
Voilà…a dielo je hotové 🙂
Už len dôkladne zabaliť a poslať blackbook poštou Bleskovi, pretože býva na druhom konci zemegule.
No…a čo mi napísal Blesk, keď mu jeho blackbook dorazil domov a rozbalil ho?
Nazdar Jozef Keys Slovenská Graffiti Legenda!!! 🙂
Dnes mi prišiel blekbúk…no…som trocha mimo..zrazu neviem nájsť tie správne slová. Priznám sa, dojalo ma to. Pozeral som na to pól hodinu a študoval som to celé, ako niekedy tvoje veci na ktorých som vyrastal. Veľa mi dali do života tvoje graffiti, inšpirovali ma a posúvali, no a sníval som sen, že raz budem tak dobrý ako ty.
Vrátil som sa mysľou do tej doby a vybavovalo sa mi všetko spojené z menom KEYS. Je to silné a vážim si to, ver mi. Veľa to pre mňa znamená a ja ti za ochotu veľmi pekne ĎAKUJEM!!! Že si si našiel čas to zrealizovať, tak ako si to zrealizoval. Je to excelentné a všetky palce hore!!!
…že legenda, no dobre, tak ďakujem 😎
Blesk, som veľmi rád, že ťa moje kresbičky v blackbooku potešili!
Všetky fotky Keys & Blesk graffiti blackbook sketchu
Graffiti od Keysa:
Viac graffiti a návodov od Keysa si môžete prezrieť v článkoch: Ako vzniká graffiti maľba, výber mojich graffiti piecov: Graffiti writer Keys a jeho výber archívnych fotiek alebo veeeľmi starý článok ako nakresliť sketch z roku 2002: Zaujíma vás ako vzniká farebný skeč?.